Jeśli masz ciekawy temat i chcesz dołączyć do grona autorów „Polski na ucho” napisz pod adres: polskanaucho@grupazpr.pl


Polska na ucho — opowieści audio o życiu
w Polsce. Co tydzień, gospodarz podcastu Michał Poklękowski prezentuje nowy reportaż o życiu i śmierci, szczęściu
i nieszczęściu, zdrowiu i chorobach, współczesności i historii; a przede wszystkim — ludziach.









Producent serii „Polska na Ucho”, od lat pracuje
z dźwiękiem. Producent i realizator wielu podcastów, programów radiowych. Montażu dźwięku uczył się jeszcze na taśmie, w Radiu "S", pierwszej komercyjnej stacji w Poznaniu (obecnie Radio ESKA).
Gospodarz serii „Polska na ucho”. Rasowy radiowiec, w przeszłości związany z TOK FM
i Radiem Złote Przeboje. Od 2017 roku w ESKA ROCK, gdzie prowadzi min. popularny program
i podcast o tematyce społecznej „Drogowskazy”. Zafascynowany konchistyką, kolekcjonuje muszle morskie. Ma na swoim koncie odkrycia naukowe
w obszarze malakofauny Morza Środziemnego.
"Jedną nogą w finale" - Gracze Amp Futbolu mówią zgodnie: "to chyba najbardziej twardy sport". Grają w piłkę nożną pomimo tego, że przeszli amputację kończyn. A determinacja i pasja do gry pomagają im pokonywać trudności i osiągać sukcesy. O tym, jak wiele znaczy dla nich ten sport, opowiedzieli w reportażu Doroty Witt.
"Bariery" - Aneta Koszyczek porusza się na wózku inwalidzkim od dziecka. W audio reportażu Natalii Czarnuch opowiada o życiu z niepełnosprawnością, gdzie barierą może być wszystko, a największą - mentalność ludzi. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach problemem może być znalezienie pracy, a nawet mieszkania.
"Pływaczka" - Aleksandra Bednarek specjalizuje się w pływaniu zimowym i długodystansowym. Bije rekordy nieosiągalne dla większości z nas. Liczby, o których mówi, robią wrażenie. A lodowata woda, do której wskakuje, nie jest żadnym problemem. Grzegorz Mnich wysłuchał relacji Oli z tych niesamowitych wyzwań.
"Na końcach świata" - Ta przygoda dla Lucjana Nowosielskiego zaczęła się w latach 70. Polarnik wziął udział w swojej pierwszej wyprawie do polskiej stacji badawczej. W rozmowie z Oliwią Krettek wspomina Spitsbergen i życie w stacji meteorologicznej. Opowiada też, co w tym zawodzie jest najgorsze. Bardzo długie rozstanie z bliskimi to dopiero początek.
"Wrota piekieł" - Mieszkańcy rudzkich dzielnic Wirek i Nowy Bytom mówią wprost: "zgotowano nam nowy Czarnobyl". To z powodu dymiącej się i palącej hałdy w Rudzie Śląskiej. A ta od kilku miesięcy przechodzi rekultywację. Wszędzie jest czarny pył i gryzący zapach. Ludzie zaczynają chorować. Posłuchajcie historii osób, których to dotyka. Rozmawiał z nimi Dariusz Brombosz.
"Do końca świata" - Podczas kolejnego finału WOŚP Oliwia Krettek zajrzała z mikrofonem za kulisy akcji i zapytała wolontariuszy, dlaczego pomagają. A są tacy, którzy robią to od samego początku. Jak się okazuje, stoją za tym niesamowite historie. "Nie wyobrażam sobie, żebym któregoś roku miała nie grać. To jest moja misja" – słyszymy w reportażu.
"Życie do wyburzenia" - Niektórzy od lat mają na tych terenach domy, inni wzięli kredyt i je budują. U jednych linia kolejowa miałaby przebiegać np. przez ogródek, więc sporo budynków mieszkalnych trzeba będzie wyburzyć. Właściciele nieruchomości przeznaczonych do wywłaszczenia w ramach budowy CPK są zrozpaczeni. Z mieszkańcami rozmawiała Natalia Czarnuch.
"Zofiówka" - Marta Kiermasz wybrała się z mikrofonem w miejsce, które większość z nas omijałaby szerokim łukiem. Posłuchajcie tragicznej historii, jaką skrywają zniszczone mury Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów "Zofiówka".
"Ukraińcy w Polsce" - Poznajcie Anię, Marię i Eugeniusza. Ukraińcy opowiadają, jak żyje im się w Polsce. Nie przyjechali do nas tylko ze względu na wojnę. Każdy z nich mówi o chęci edukacji w naszym kraju. Co było najtrudniejsze na początku i z jakiego powodu płakali? Ich relacji wysłuchała reporterka Marta Radio.
"Życie w trasie" - Nie każdy ma okazję zobaczyć, poczuć i posłuchać trasy koncertowej od kulis. A pracuje nad nią mnóstwo osób, nie tylko muzycy. Poznajcie wspaniałych artystów i tych, którzy ściśle z nimi współpracują, tworząc razem fantastyczne wydarzenia, które publiczność pamięta latami. W wyjątkową podróż zabierze was reporterka Oliwia Krettek.
"Czarownice" - Łysa Góra była uważana za miejsce, gdzie czarownice spotykały się z diabłem. Kobiety posądzone o czary były okrutnie torturowane, a pewna była dla nich tylko śmierć. Dorota Witt odkrywa w swoim reportażu mroczną historię fordońskich czarownic.
"Wigilia w Kamienicy" - pomoc, nadzieja, wsparcie. Te słowa doskonale opisują ideę tego corocznego wydarzenia. A mowa o spotkaniach wigilijnych w Teatrze Kamienica. Dla osób w kryzysie bezdomności to nie tylko ciepły posiłek. Z organizatorami i uczestnikami spotkania rozmawiała Oliwia Krettek.
"Jestem Rosjanką" - wyrażają miłość do Rosji, ale krytykują rząd i system polityczny. Całym sercem wspierają protestujących przeciwko polityce Putina. Katarzyna Pilewska rozmawia z czterema Rosjankami: Anastazją, Żenią, Maszą i Walentyną. Mówią wprost, co myślą o wojnie, Rosji i jak wygląda ich życie w Polsce.
"Samotność" - samotność to epidemia naszych czasów. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Aby jej zaradzić, trzeba wyjść do ludzi, porozmawiać - nie w social mediach, ale twarzą w twarz. Opowiadają o tym ludzie, których autorka reportażu, Natalia Czarnuch spotkała w wyjątkowym miejscu: Ministerstwie ds. samotności.
"Kibic" - prawdziwy kibic przemierzy pół świata, by zasiąść na trybunach ukochanego klubu. Ale jak często zdarza się, że fan z Brazylii zakochuje się w klubie z polskiej Ekstraklasy? Bartosz Łojewski przedstawia reportaż o niezmierzonej miłości do futbolu, determinacji, ludzkiej życzliwości i szukaniu korzeni na drugim końcu świata.
"Wampirka" - o Zosi - "wampirzycy" z Pnia pod Bydgoszczą, zrobiło się głośno dwa lata temu. Uwagę archeologów, którzy znaleźli jej szczątki, przykuł sposób, w jaki została pochowana. Dlaczego mieszkańcy Pnia bali się młodej kobiety nawet po jej śmierci? Nad historią Zosi pochyliła się Dorota Witt.
"Gołąbeczki" - spotykamy je codziennie. W drodze do pracy, na spacerze, często na własnym balkonie. Wielu z nas kojarzą się z chorobami i brudem. Dla innych są pasją, dumą, dbają o nie, prezentują w zawodach. Ewelina Kamińska rozmawia z Polakami o gołębiach. Posłuchajcie audio reportażu poświęconego tym intrygującym ptakom.
"Polska za kółkiem" - jak jeżdżą polscy kierowcy? Krzyczą, wyzywają. Są szybcy – mówią rozmówcy Dariusza Brombosza. Policja prezentuje statystyki, które optymistyczne nie są, mimo zaostrzenia kar i wysokich mandatów. Posłuchajcie kolejnego odcinka audio reportażu w cyklu "Polska na ucho".
„Konik na kiju” - mój konik ma na imię Raven. Karmimy go, czeszemy, robimy mu różne fryzurki – mówi jedna z uczestniczek zajęć. Hobby horsing zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Co sprawia, że dziewczynki zaczynają się interesować tematem? Przekonała się o tym Katarzyna Ziółkowska-Dąbek w kolejnym reportażu z cyklu "Polska na ucho".
„Doktórka” - Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa
u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko
5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
„Radio w genach” - bo dla mojego taty radio to znacznie więcej niż praca" – tak Andrzeja Krystka opisuje jego córka. I opowiada o jego życiu, pasji do pracy, audycjach prowadzonych na żywo. Radiowca wspominają też żona, przyjaciele i współpracownicy. Osoby, z którymi dzielił się hobby. Umiał słuchać, lubił rozmawiać, być z ludźmi w kontakcie. Zapraszamy do posłuchania audio reportażu Natalii Krystek.
„Potop” - wrócili do zalanych mieszkań, pokrytych szlamem, smrodem. Kresek wyznaczających poziom wody na ścianie nie da się ukryć. Starty materialne to jedno. Ale utrata wiary w dom, w bezpieczne miejsce jest równie dramatyczna. Tak wygląda powódź w 2024 roku na Dolnym Śląsku, Śląsku i w Opolskim. Posłuchajcie reportażu Dariusza Brombosza.
„Smród” - uporczywy fetor z sąsiedztwa to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakim mogą borykać się mieszkańcy miast
i wsi. Na mapie Polski nie brakuje takich cuchnących miejsc. W tym odcinku zabierzemy Was w jedno z nich. Reportaż Katarzyny Ziółkowskiej-Dąbek.
„Halemba” — audio reportaż Dariusza Brombosza, 1. odcinek serii „Polska na Ucho”, opowiada o tragedii w kopalni Halemba. Mieszkańcy Rudy Śląskiej do dziś pamiętają wydarzenia sprzed 18 lat. 21 listopada 2006 r. w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego, zginęło 23. mężczyzn. Dariusz Brombosz rozmawia z górnikami, którzy z bólem wracają do dramatycznych wypadków historii polskiego górnictwa.



"Jedną nogą w finale" - Gracze Amp Futbolu mówią zgodnie: "to chyba najbardziej twardy sport". Grają w piłkę nożną pomimo tego, że przeszli amputację kończyn. A determinacja i pasja do gry pomagają im pokonywać trudności i osiągać sukcesy. O tym, jak wiele znaczy dla nich ten sport, opowiedzieli w reportażu Doroty Witt.

"Bariery" - Aneta Koszyczek porusza się na wózku inwalidzkim od dziecka. W audio reportażu Natalii Czarnuch opowiada o życiu z niepełnosprawnością, gdzie barierą może być wszystko, a największą - mentalność ludzi. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach problemem może być znalezienie pracy, a nawet mieszkania.

"Pływaczka" - Aleksandra Bednarek specjalizuje się w pływaniu zimowym i długodystansowym. Bije rekordy nieosiągalne dla większości z nas. Liczby, o których mówi, robią wrażenie. A lodowata woda, do której wskakuje, nie jest żadnym problemem. Grzegorz Mnich wysłuchał relacji Oli z tych niesamowitych wyzwań.

"Na końcach świata" - Ta przygoda dla Lucjana Nowosielskiego zaczęła się w latach 70. Polarnik wziął udział w swojej pierwszej wyprawie do polskiej stacji badawczej. W rozmowie z Oliwią Krettek wspomina Spitsbergen i życie w stacji meteorologicznej. Opowiada też, co w tym zawodzie jest najgorsze. Bardzo długie rozstanie z bliskimi to dopiero początek.

"Wrota piekieł" -Mieszkańcy rudzkich dzielnic Wirek i Nowy Bytom mówią wprost: "zgotowano nam nowy Czarnobyl". To z powodu dymiącej się i palącej hałdy w Rudzie Śląskiej. A ta od kilku miesięcy przechodzi rekultywację. Wszędzie jest czarny pył i gryzący zapach. Ludzie zaczynają chorować. Posłuchajcie historii osób, których to dotyka. Rozmawiał z nimi Dariusz Brombosz.

"Do końca świata" -Podczas kolejnego finału WOŚP Oliwia Krettek zajrzała z mikrofonem za kulisy akcji i zapytała wolontariuszy, dlaczego pomagają. A są tacy, którzy robią to od samego początku. Jak się okazuje, stoją za tym niesamowite historie. "Nie wyobrażam sobie, żebym któregoś roku miała nie grać. To jest moja misja" – słyszymy w reportażu.

"Życie do wyburzenia" - Niektórzy od lat mają na tych terenach domy, inni wzięli kredyt i je budują. U jednych linia kolejowa miałaby przebiegać np. przez ogródek, więc sporo budynków mieszkalnych trzeba będzie wyburzyć. Właściciele nieruchomości przeznaczonych do wywłaszczenia w ramach budowy CPK są zrozpaczeni. "Nasze marzenia będą zrujnowane" - mówią. Z mieszkańcami rozmawiała Natalia Czarnuch.

"Zofiówka" - Marta Kiermasz wybrała się z mikrofonem w miejsce, które większość z nas omijałaby szerokim łukiem. Posłuchajcie tragicznej historii, jaką skrywają zniszczone mury Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów "Zofiówka".

"Ukraińcy w Polsce" - Poznajcie Anię, Marię i Eugeniusza. Ukraińcy opowiadają, jak żyje im się w Polsce. Nie przyjechali do nas tylko ze względu na wojnę. Każdy z nich mówi o chęci edukacji w naszym kraju. Co było najtrudniejsze na początku i z jakiego powodu płakali? Ich relacji wysłuchała reporterka Marta Radio.

"Życie w trasie" - Nie każdy ma okazję zobaczyć, poczuć i posłuchać trasy koncertowej od kulis. A pracuje nad nią mnóstwo osób, nie tylko muzycy. Poznajcie wspaniałych artystów i tych, którzy ściśle z nimi współpracują, tworząc razem fantastyczne wydarzenia, które publiczność pamięta latami. W wyjątkową podróż zabierze was reporterka Oliwia Krettek.

"Czarownice" - Łysa Góra była uważana za miejsce, gdzie czarownice spotykały się z diabłem. Kobiety posądzone o czary były okrutnie torturowane, a pewna była dla nich tylko śmierć. Dorota Witt odkrywa w swoim reportażu mroczną historię fordońskich czarownic.

"Wigilia w Kamienicy" - pomoc, nadzieja, wsparcie. Te słowa doskonale opisują ideę tego corocznego wydarzenia. A mowa o spotkaniach wigilijnych w Teatrze Kamienica. Dla osób w kryzysie bezdomności to nie tylko ciepły posiłek. Z organizatorami i uczestnikami spotkania rozmawiała Oliwia Krettek.

"Jestem Rosjanką" - wyrażają miłość do Rosji, ale krytykują rząd i system polityczny. Całym sercem wspierają protestujących przeciwko polityce Putina. Katarzyna Pilewska rozmawia z czterema Rosjankami: Anastazją, Żenią, Maszą i Walentyną. Mówią wprost, co myślą o wojnie, Rosji i jak wygląda ich życie w Polsce.

"Samotność" - samotność to epidemia naszych czasów. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Aby jej zaradzić, trzeba wyjść do ludzi, porozmawiać - nie w social mediach, ale twarzą w twarz. Opowiadają o tym ludzie, których autorka reportażu, Natalia Czarnuch spotkała w wyjątkowym miejscu: Ministerstwie ds. samotności.

"Kibic" - prawdziwy kibic przemierzy pół świata, by zasiąść na trybunach ukochanego klubu. Ale jak często zdarza się, że fan z Brazylii zakochuje się w klubie z polskiej Ekstraklasy? Bartosz Łojewski przedstawia reportaż o niezmierzonej miłości do futbolu, determinacji, ludzkiej życzliwości i szukaniu korzeni na drugim końcu świata.

"Wampirka" - o Zosi - "wampirzycy" z Pnia pod Bydgoszczą, zrobiło się głośno dwa lata temu. Uwagę archeologów, którzy znaleźli jej szczątki, przykuł sposób, w jaki została pochowana. Dlaczego mieszkańcy Pnia bali się młodej kobiety nawet po jej śmierci? Nad historią Zosi pochyliła się Dorota Witt.

"Gołąbeczki" - spotykamy je codziennie. W drodze do pracy, na spacerze, często na własnym balkonie. Wielu z nas kojarzą się z chorobami i brudem. Dla innych są pasją, dumą, dbają o nie, prezentują w zawodach. Ewelina Kamińska rozmawia z Polakami o gołębiach. Posłuchajcie audio reportażu poświęconego tym intrygującym ptakom.

"Polska za kółkiem" - jak jeżdżą polscy kierowcy? Krzyczą, wyzywają. Są szybcy – mówią rozmówcy Dariusza Brombosza. Policja prezentuje statystyki, które optymistyczne nie są, mimo zaostrzenia kar i wysokich mandatów. Posłuchajcie kolejnego odcinka audio reportażu w cyklu "Polska na ucho".

„Konik na kiju” - mój konik ma na imię Raven. Karmimy go, czeszemy, robimy mu różne fryzurki – mówi jedna z uczestniczek zajęć. Hobby horsing zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Co sprawia, że dziewczynki zaczynają się interesować tematem? Przekonała się o tym Katarzyna Ziółkowska-Dąbek w kolejnym reportażu z cyklu "Polska na ucho".

„Doktórka” - Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko
5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.




„Radio w genach” - bo dla mojego taty radio to znacznie więcej niż praca" – tak Andrzeja Krystka opisuje jego córka. I opowiada o jego życiu, pasji do pracy, audycjach prowadzonych na żywo. Radiowca wspominają też żona, przyjaciele i współpracownicy. Osoby, z którymi dzielił się hobby. Umiał słuchać, lubił rozmawiać, być z ludźmi w kontakcie. Zapraszamy do posłuchania audio reportażu Natalii Krystek
„Potop” - wrócili do zalanych mieszkań, pokrytych szlamem, smrodem. Kresek wyznaczających poziom wody na ścianie nie da się ukryć. Starty materialne to jedno. Ale utrata wiary w dom, w bezpieczne miejsce jest równie dramatyczna. Tak wygląda powódź w 2024 roku na Dolnym Śląsku, Śląsku i w Opolskim. Posłuchajcie reportażu Dariusza Brombosza.
„Smród” - uporczywy fetor z sąsiedztwa to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakim mogą borykać się mieszkańcy miast i wsi. Na mapie Polski nie brakuje takich cuchnących miejsc. W tym odcinku zabierzemy Was w jedno z nich. Reportaż Katarzyny Ziółkowskiej-Dąbek.


Polska na ucho — opowieści audio
o życiu w Polsce. Co tydzień, gospodarz podcastu Michał Poklękowski prezentuje nowy reportaż o życiu i śmierci, szczęściu
i nieszczęściu, zdrowiu i chorobach, współczesności i historii; a przede wszystkim — ludziach.

Jeśli masz ciekawy temat i chcesz dołączyć do grona autorów
„Polski na ucho” napisz pod adres: polskanaucho@grupazpr.pl








„Halemba” — audio reportaż Dariusza Brombosza, 1. odcinek serii „Polska na Ucho”, opowiada o tragedii w kopalni Halemba. Mieszkańcy Rudy Śląskiej do dziś pamiętają wydarzenia sprzed 18 lat. 21 listopada 2006r. w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego, zginęło 23. mężczyzn. Dariusz Brombosz rozmawia z górnikami, którzy z bólem wracają do dramatycznych wypadków historii polskiego górnictwa.
Producent serii „Polska na Ucho”.
Od lat pracuje z dźwiękiem. Producent i realizator wielu podcastów, programów radiowych. Montażu dźwięku uczył się jeszcze
na taśmie, w Radiu "S", pierwszej komercyjnej stacji w Poznaniu (obecnie Radio ESKA).

Gospodarz serii „Polska na ucho”.
Rasowy radiowiec, w przeszłości związany z TOK FM i Radiem Złote Przeboje. Od 2017r. w ESKA ROCK, gdzie prowadzi min. popularny program i podcast o tematyce społecznej „Drogowskazy”. Zafascynowany konchistyką, kolekcjonuje muszle morskie.
Ma na swoim koncie odkrycia naukowe w obszarze malakofauny Morza Środziemnego.

